هواساز تک منطقه ای

Single-zone Air Handling Unit

هواساز تک منطقه ای - Single-zone Air Handling Unit

هواساز تک منطقه ای اس تی پی اس

Single-zone Air Handling Unitشروع قیمت   20,000,000 تومان

تعداد :

 

هواساز

هواساز چیست؟

هواساز ها عموما آن دسته از سیستم های تهویه ای محسوب میگردند که درون خود پکیجی از بلوئر، المان های خنک کننده و یا گرم کننده، فیلتر ها، عایق های صدایی و دمپر را با آرایشی مخصوص به خود جای داده که به طور معمول به سیستم کانال کشی هوا در هر ساختمان متصل گشته و هوای مطبوع شده را از طریق این کانال ها به محیط های مد نظر انتقال داده و هوای نا مطلوب را به این چرخه باز می گرداند.
گرچه وجود هواساز ها در گذشته عضوی لوکس از هر ساختمان تلقی میشد اما امروزه از اساسی ترین نیاز های هر محیط با توجه به تامین نیاز وجود سرمایش، گرمایش و تهویه مطبوع در انواع محیط ها نظیر ساختمان های مسکونی، اداری، بیارستانی، دیتا سنتر ها، آزمایشگاه ها و ... به حساب می آیند.
انتخاب درست هواساز ها نیازمند پاسخ به سوال مختلفی اعمم از "میزان ظرفیت مورد نیاز" و یا "شرایط محیطی کنونی" میباشد که بنا بر دیتا های اعلام شده بر پایه ی پروژه هواساز مورد نیاز هر محیط طراحی، محاسبه و ساخته میشود. شایان ذکر است که ساختار و طراحی هر هواساز بنا بر خواستگاه محیط مطلوب میتواند متفاوت از دیگری بوده و بنا بر نیاز همان محیط اختصاصا طراحی گردد تا بالاترین راندمان و مطلوب ترین هوای محیطی تامین گردد.

 

هواساز سینگل زون و تک منطقه ای چیست؟

SINGLE ZONE AHU
هواساز تک منطقه ای نوعی از هواساز است که تنها به منظور تامین یک نوع شرایط هوایی، دمایی برای صرفا یک منطقه ی ویژه از ساختمان ما و یا چند منطقه با شرایط محیطی و نیاز یکسان طراحی و ساخته میشود. شایان ذکر است ضمن دریافت بالاترین سطح بهروری هواساز های تک منطقه ای، حداکثر فضایی که توسط هواساز تک منطقه ای جهت تامین هوای مورد نیاز اختصاص میابد نباید از 10000 فوت مربع و یا 929 متر مربع بیشتر شود
از نکات کلیدی در طراحی، تولید و استفاده از هواساز ها میتوان به این مسئله اشاره داشت که کویل گرمایشی در سیستم مورد نظر باید به گونه ای تعبیه گردد  که در موقعیت پیش گرمایی از یخ زدن هوا در کویل سرمایشی موجود در هواساز جلوگیری بعمل آورد. همچنین در طی فعالیت هواساز تک منطقه ای کنترل ولو ها و یا شیر ها به منظور جلوگیری از تطابق و همزمانی سیستم خنک کنندگی و گرمایشی از دیگر مسائل مهم در باب این نوع هواساز ها محسوب میگردد. مادامیکه یک و یا چند اتاق از یک سیستم هواساز تک منطقه ای بهره می برند باید در نظر داشت که هوای حاصل از عملکرد هواساز تزریق شده به این منطقه ی بخصوص متفاوت از شرایط دیگر در سایر مناطق خواهد بود. به همین منظور جداکردن منطقه ی گرمایش مجدد تامین شده توسط کویل های موجود به سبب آنکه یک پروسه ی مصرف کننده ی بالای انرژی محسوب میگردد و حتی سیستم داکت و کانال کشی این سیستم باید کاملا جدا از سایر مناطق و دیگر سیستم های تهویه ای باشد تا با دیگر محیط ها تداخل نداشته و حداکثر حفظ انرژی جهت بالابردن هرچه بیشتر بازدهی دستگاه هواساز تک منطقه ای میسر گردد.
همچنین هواساز تک منطقه ای در زمینه ی کنترل میزان رطوبت محیط نیز نقش اساسی ایفا میکند. در چنین شرایطی استفاده از کویل خنک کننده مقدم بر کویل های گرمایشی میشود زیراکه تامین و کنترل میزان رطوبت محیطی همانند پروسه ی بازگرمایی خود مصرف انرژی بالایی را سبب میگردد. به همین دلیل شیر و ولو دستگاه کویل خنک کننده ی هواساز تک منطقه ای باید بنا بر دمای محیطی و رطوبت محیطی به میزان مناسب و مطلوب تنظیم و کنترل گردد.
اگر رطوبت کنترل گردد دمای محیط افت خواهد داشت و ترموستات محیطی پروسه ی گرمایش مجدد را با فعال کردن کویل های گرمایشی کنترل خواهد کرد و رطوبت ساز در زمانی که نیاز بر تامین مجدد رطوبت توسط هواساز تک منطقه ای باشد به پروسه ی فعالیت بازخواهد گشت.


تفاوت هواساز تک منطقه ای با چند منطقه ای در چیست؟


 هواساز های مولتی زون (MULTI-ZONE)از جمله هواساز هایی هستند که با قابلیت ارائه چند هوای گوناگون به قسمت های مختلف محیط میتوانند از بهترین انتخاب ها برای کاهش مصرف انرژی در عین تامین هوای مورد نیاز هر بخش با توجه به نیاز آن قسمت تنها با یک دستگاه باشد.
از تفاوت های اصلی هواساز های هوای تک منطقه ای(Single-Zone) با هواساز چند منطقه ای (Multi-Zone) میتوان به موارد زیر اشاره داشت:
▫️هواساز های تک/ یک منطقه ای تنها قابلیت تامین یک هوا را برای محیط ما دارد حال آنکه اگر در قسمت های مختلف محیط ما نیاز به  چند نوع هوای متفاوت وجود داشته باشد، میبایست برای هر نوع هوای منحصر بفرد یک هواساز تک منطقه ای مجزا تعبیه گردد، حال آنکه با هواساز های چند منطقه ای به سبب قابلیت آنها برای تامین چند نوع هوای متفاوت که از طریق کانال های مجزا متصل به یونیت های هواساز تامین میگردد، به قسمت های مختلف محیط ما راه میابند، میتوان تمامی نیاز های هوایی هر بخش را تنها با تعبیه یک هواساز تامین کرد.
▫️بدیهیست که استفاده از یک هواساز به جای هواساز های متعدد در کاهش مصرف انرژی و هزینه ها نقش به سزایی را ایفا میکند.